Organizacje Polonii
Organizacje
w których Polska uczestniczy lub uczestniczyła


Organizacje Polonii

Kanada
Kanada ma około 35 mln mieszkańców, a około jednego miliona z nich są z pochodzenia polskiego. W Toronto i okolicy, znane jako GTA (Wielka Toronto Area) żyje około 200.000 Polaków. Kanadyjski Polskiego Kongres to organizacja zrzeszająca założona w 1944 roku przez Polonii. Jedyny oficjalny klub filatelistów kanadyjski-polskiego, Troyak, ma swoje członków głównie w GTA. Biuletin Troyaku

Francia - MIGRACJA 1920-1923r.
W okresie międzywojennym miała miejsce duża fala migracji do Francji. Miała onaprzyczyny gospodarcze i była związana ze złą sytuacją ekonomiczną Polski i dużymi stratami ludnościowymi Francji w I wojnie światowej, kiedy zginęło 1,5 mln Francuzów, a 4 mln zostało kalekami. 1919 roku oba kraje podpisały porozumienie o polskich pracowników przybywających do Francji i powołały Francuską Misję Robotniczą w Polsce. Pomiędzy 1920 i 1923 rokiem wyjechało do Francji 500 tys. polace. Prawie wszystkie osiedlili północną część Francji. Polscy robotnicy, przybywający do Francji z rodzinami, znajdowali zatrudnienie głównie jako pracownicy w górnictwie, hutnictwie, przemyśle i rolnictwie. Ok. 36% francuskich górników było z pochodzenia Polakami.
Polonia francuska zorganizowana była w liczne stowarzyszenia kościelne, oświatowe, społeczne, kulturalne, sportowe, charytatywne i towarzyskie. Centralną instytucją na całą Francję była Rada Naczelna. Pomocą społeczną zajmowały się "Opieki". Szkolnictwo polskie zorganizowane było w formie oddziałów przy szkołach francuskich. Prasę polonijną reprezentowało kilkanaście czasopism, z których najpoważniejszym był "Narodowiec". Dalsze informacji

Kazakhstan
Według spisu ludności z 2009 roku w Kazachstanie żyje około 3400 osób z polskiego pochodzenia. Istnieją 4 polskie ośrodki kultury : w Czkałowie, Jasnej Polanie, Pierwomajcach oraz w Taraz.
Dalsze informacji

Madagaskar - POLka Stowarzyszenie międzykulturowe Madagaskar-Polska
Madagaskar ma aktywną organizację Polonia, jak widać na Facebooku, ale organizacja nie ma własną stronę internetową. W historii wielu Polaków pracowało w Madagaskarze dla rządu francuskiego lub do kościoła RC.

Szwajcaria -  MUZEUM POLSKIE W RAPPERSWILU
Od 1870 roku, Zamek Rapperswil mieści się Muzeum Polskie. Została założona pierwotnie jako Muzeum Narodowego na obczyźnie, w czasie, kiedy Polska utraciła swoją niezależność. Teraz, tak jak wtedy poważne obawy muzeum jest pokazanie bardzo przyjazne stosunki między miłujących wolność Polaków i szwajcarskich. Muzeum Polskie i jego biblioteki może funkcjonować dzięki staraniom szwajcarskich ochotników. Muzeum jest nadzorowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Polskiego w Rapperswilu, a od 1978 roku, i jest wspierana finansowo przez polskie Fundacji Kulturalnej "Libertas" w Rapperswilu. Muzeum posiada bardzo atrakcyjną stronę internetową:
www.muzeum-polskie.org
    Polskie Muzeum-Zamek
i stare miasto w Rapperswilu
           

Urugwaj - USOPAŁ
USOPAŁ oznacza Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej
W hiszpańskim: USOPAL - Unión de Sociedades y Organizaciones Polacas en America Latina
W portugalskim: USOPAL - União das Sociedades e Organizações Polônicas em América Latina
Ta organizacja ma swoją siedzibę w Montevideo, Urugwaj. Prezydent jest Jan Kobylański.
Polonia organizacja Urugwaju nosi nazwę Sociedad Polonesa Mariscal Józef Pilsudski
Witryna internetowa USOPAŁ www.usopal.pl ma polską i hiszpańską wersję.

Znaczki Polonica:

Francja 1973, 03 II
Francja 2023, 04 IX
Kanada 2011, 22 V
Kanada 2013, 02 III
Kazachstan 2017, 27 XII
Madagaskar 2014, 04 V
Szwajcaria 1979, 30 IV
Urugwaj 2003, 31 X
Urugwaj 2005, 15 VII